Leć Adaś, leć!

Już w środę po południu w Zakopanem było biało-czerwono. Czapki, szaliki, kurtki, a przede wszystkim chorągiewki w barwach narodowych to niechybny znak,  że  zaczyna się Puchar Świata w Skokach Narciarskich (21 – 23 stycznia). Wyjątkowy, bo podwójnie jubileuszowy – 85 lat temu została otwarta skocznia na zboczach Wielkiej Krokwi, a 30 lat temu odbył się na niej pierwszy Puchar Świata w Skokach Narciarskich. Tak więc od czwartku do soboty Wielka Krokiew będzie najważniejszym punktem na mapie Zakopanego. (Fot. www.podhale-sport.pl)

Jeśli nie kibicuje się Adamowi Małyszowi,  lepiej w tych dniach nie wychodzić z domu. Tłumy kibiców, piszczałki, trąby, ogłuszająca muzyka i chóralne skandowanie imienia „naszego  Adasia” co wrażliwsze osoby mogą doprowadzić do rozstroju nerwowego. Trzeba jednak przyznać, że kibice skoków narciarskich to zupełnie inny gatunek niż awanturujący się kibice piłki nożnej,  z maniackim uporem nazywani  przez dziennikarzy „pseudokibicami”, choć w większości przypadków są to pospolici bandyci, a zdarzało się, że i mordercy.

W  Zakopanem nielubiany zawodnik niemiecki został parę lat temu obrzucony śnieżkami (dość twardymi, niestety), jednak w następnym sezonie kibice zrehabilitowali się i dopingowali go równie gorąco jak Małysza. Niezwykła atmosfera radosnego, wspólnego  święta sportowego, tworzona właśnie przez kibiców,  wyróżnia Zakopane spośród wszystkich miejscowości, w których odbywają kolejne zawody Pucharu Świata. Podkreślają ten ewenement zarówno sami zawodnicy,  jak i goście zagraniczni.

Niewątpliwie dzieje tak się  dzięki sukcesom Adama Małysza. Nawet jeśli osiąga gorsze wyniki, wierni kibice nie odwracają się od niego, mając w pamięci wszystkie emocjonujące, wspaniałe chwile dzięki niemu przeżyte. Tym bardziej należy o nich pamiętać, że tegoroczny Puchar  może być ostatnim, w którym wystartuje Adam Małysz.  Siedemnaście lat temu zadebiutował w Pucharze Świata w kombinacji norweskiej jako członek kadry narodowej. Szybko jednak przerzucił się na skoki narciarskie. Potwierdzeniem słuszności tego wyboru były sukcesy, jakie zaczął odnosić od roku 2000.

Dziś ma 33 lata  i jak sugerują niektóre media,  po Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver zamierza zakończyć wyczynowe uprawianie sportu. Należy mu się odpoczynek i dozgonna wdzięczność kibiców, ale jak będzie wyglądał Puchar Świata w Zakopanem bez Adama Małysza? Lepiej o tym nie myśleć!  Na szczęście dla Zakopanego, kibiców z Polski i ze świata,  Adam Małysz zdementował te pogłoski. Jeśli nie zdarzy się nic nieprzewidzianego, po Vancouver nie zamierza kończyć kariery. A więc  – jeszcze raz  leć Adaś, leć!

Program Pucharu Świata

Czwartek
13.00 odprawa techniczna
16.00 oficjalny trening hs-134 (2 serie)
18.00 seria kwalifikacyjna

Piątek
15.10 seria próbna
16.10 konkurs skoków puchar świata hs-134

Sobota
15.00 seria kwalifikacyjna

16.00 konkurs skoków puchar świata hs-134

Do konkursu  swe ekipy zgłosiły: Austria, Białoruś, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Japonia, Kanada, Kazachstan, Korea, Niemcy, Norwegia ,Polska,  Rosja, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina USA i Włochy.


Dodaj odpowiedź