Festiwal pełen niespodzianek

Tego jeszcze na festiwalu nie było! Najprawdziwsze tango prosto z ArgentynyFot. Regina Watycha

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem był jedyny w swoim rodzaju. Wystarczy wspomnieć, że na otwarciu festiwalu zakopiańscy burmistrzowie Janusz Majcher i Wojciech Solik wystąpili po góralsku, za to starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski ubrał się po cepersku, czyli w garnitur. Podobno po to, by choć trochę odróżnić się od tłumu górali prawdziwych i półprawdziwych.  Drugą niespodzianką był debiutujący na festiwalu zespół z Argentyny. Pewnie nie do końca zrozumieli regulamin konkursu, bo przywieźli program raczej rewiowy niż regionalny. Już w Zakopanem wycofali się ze zmagań konkursowych i wystąpili jako gość festiwalu. Zdobyli nagrodę burmistrza Miasta Zakopane i ogromną sympatię publiczności. Tango argentyńskie na festiwalowej scenie było zaskakującym, ale też  fascynującym widowiskiem. Zobaczymy, czym zaskoczą nas organizatorzy przyszłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem! Miejmy nadzieję, że czymś równie efektownym.

3 komentarze

 1. Jurek napisał(a):

  Droga (Pani), Ewo
  Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem ?
  Tango Janusza Poplawskiego sylwester 1936/1937

  http://www.teksty.org/Janusz_Pop%C5%82awski,Czy_pami%C4%99tasz_t%C4%99_noc_w_Zakopanem

 2. Jurek napisał(a):

  Słowa piosenki „Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem ?” napisał Marian Hemar, muzykę skomponowal Zygmunt Karasiński

 3. Jurek napisał(a):

  Marian Hemar napisał opowiadanie – nekrolog „Rafał ” o swym przyjacielu malarzu i poecie Rafale Malczewskim, synu Jacka.

  Talent wybitny tego malarza i poety w mlodości nie przejawial się wieloma dziełami. Wszelkie zainteresowanie nie dorownywały zainteresowaniom Tatrami i narciarstwem.
  Nie wyobrażał sobie miejsca na ziemi poza Zakopanem, ktoremu poświęcil wiele obrazów.

  Po wojnie Rafal Malczewski wraz z drugą żoną góralką Zosią mieszkali w Kanadzie. Hemar mieszkał w Londynie.

  Wspomagal Malczewskiego będącego w wielkich kłopotach finansowych poprzez sprzedaż w Londynie obrazów Rafala Malczewskiego, wybitnych lecz sprzedawanych za kilka funtow tylko.

  Ostatnie siedem lat życia Rafala Malczewskiego, to udręka spowodowana paraliżem następstwem udaru mózgu.

  Wielka milość i poświęcenie oraz góralska odporność na trudy góralki żony Zosi pomogły Rafalowi Malczewskiemu przeżyć ostatnie trudne lata w Kanadzie.

  Marian Hemar za najpiękniejszy obraz jaki widzial w życiu uważa niewielki obraz Rafala Malczewskiego, przedstawiający pastuszka w slomianym kapeluszu grającego na fujarce.

  Pastuszek siedzi wśród łopianów. Na płocie maly faun zasluchany wielce słucha gry pastuszka.

Dodaj odpowiedź