Stawiam na kulturę, mimo wszystko

Portret Jana Kasprowicza autorstwa Jacka Malczewskiego

Układanka powyborcza zakończyła się na czwartkowej sesji Rady Miasta,  9 grudnia 2010 roku. Platforma Obywatelska, mając sześciu radnych, nie zdołała wywalczyć pospołu z Twoim Zakopanem (4 radnych) funkcji przewodniczącego rady dla swego przedstawiciela. Z wyborczej arytmetyki wynika wprawdzie, że klub wprowadzający do rady największą liczbę radnych, powinien mieć zagwarantowane stanowisko przewodniczącego rady miasta. W Zakopanem stało się inaczej. Jest 11 do 10 i szansa na to, że zawsze Platforma Obywatelska  i Twoje Zakopane zostaną przegłosowane przez PIS w postaci Solidarnego Zakopanego, Jedności Tatrzańskiej i Tatrzańskiego Klubu Niezależnych. Zaś o tym, w jakim kierunku zmierza nowa koalicja, najlepiej świadczy wybór przewodniczących komisji kultury i komisji sportu.

Profesor wydziału grafiki krakowskiej ASP, postać w Zakopanem niezwykle popularna i lubiana, artysta o światowej renomie, przegrał z przedsiębiorcą z Harendy, właścicielem karczmy góralskiej. Komisją sportu pokieruje pracownik starostwa tatrzańskiego, który zastąpił nauczyciela WF, maratończyka, zastępcę naczelnika Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. To tyle o wyborach  i ich następstwach. Poza tym może też być tak, że przewodniczący komisji kultury po powrocie z zagranicy dawnego przewodniczącego tejże komisji złoży dymisję, co leciutko sugerował na sesji. Jak tłumaczył, chodziło mu przede wszystkim o budżet, który musi być zatwierdzony przez radę. Na szczęście w Zakopanem o kulturze  decydują nie tylko radni.

Dziś w samo południe w odremontowanym Dworcu Tatrzańskim (cóż za znakomite miejsce przybyło Zakopanemu!) odbyły się uroczystości 150.urodzin Jana Kasprowicza. Przy wsparciu organizacyjnym i finansowym wielu instytucji i osób prywatnych Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza i Muzeum im. Jana Kasprowicza na Harendzie urządziły niezwykłą imprezę urodzinową. Goście dopisali, wykonawcy również. Imprezę prowadzili Beata Denis Jastrzębska z TVP Kraków i Piotr Kyc, dyrektor szkoły podstawowej na Harendzie, a przy tym prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości im. Jana Kasprowicza.

Program był bogaty i zróżnicowany. Część artystyczna to recytacje poezji Jubilata w wykonaniu dzieci ze szkół na Harendzie i w Poroninie, rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego  „Tatry i Podhale w twórczości Jana Kasprowicza” i czytanie wierszy Poety przez aktorów Teatru Witkacego.  Następnie  szampan i tort z „Samanty”, kanapki z „Nosalowego Dworu”,  a do tego rozmowy istotne o zakopiańskiej kulturze w podgrupach. Można  było zapomnieć o układankach wyborczych, koalicjach, proporcjach, podziałach na „my” i „oni”. Wyszłam z urodzin z tomikiem „Mój świat”, wydanym z okazji 150. rocznicy urodzin Jana Kasprowicza przez Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Na okładce, na przekór zimie,  kwitnące nasturcje, tak bardzo kojarzące się z domem Jana i Marusi na Harendzie. Dobrze że jest Harenda, dobrze że wydawane są wiersze, dobrze że są ludzie chcący je czytać.

www.harenda.com.pl

Jedna odpowiedź

  1. Jurek napisał(a):

    Symbol odrodzonej Polski też jest w Zakopanem.
    Gubałówka – Polonia Restituta – rzeźba Stanisława Kaniaka.
    http://www.sztuka.net/palio/html.run?_Instance=www.sztuka.net.pl&_PageID=857&newsId=13556&callingPageId=843&_CheckSum=2103178732

Dodaj odpowiedź