Pod Gwiazdą Betlejemską

„Grające anioły” Eweliny Pęksowej, na szkle malowane. Fot. Paweł Murzyn (Muzeum Tatrzańskie)

Moi Drodzy Przyjaciele!

Boże Narodzenie niech stanie się dla nas wszystkich czasem radości, pokoju, dobrych uczuć i wzajemnej życzliwości. Niech ucichną spory, kłótnie, zapomnijmy o różnicach nas dzielących, zwłaszcza tych tak mocno podkreślanych podczas ostatnich wyborów. Łamiąc się opłatkiem i składając sobie życzenia, postarajmy się, by  ten świąteczny czas trwał jak najdłużej. Jeśli się postaramy, to może  do Wielkanocy?  Czego z całego serca życzę Wam i sobie. A gdy rozbłyśnie Gwiazda Betlejemska, niech przyniesie Pokój Ludziom Dobrej Woli.

5 komentarzy

 1. Jurek napisał(a):

  Różne smutne wydarzenia dotykają czasem kogoś przed Świętami, i to wtedy boli szczególnie.
  Myślę o omawianej w dziale „Rzeczniczka Podhala w Warszawie” i na Forum Krystyny Jandy tragicznej śmierci malarza techniką XVIII wieczną na szkle Zbigniewa Nasiorowskiego i trudnej sytuacji osieroconej jego rodziny.
  Pamiętajmy o tym zwyczaju pozostawienia wolnego miejsca przy Wigilijnym stole dla kogoś biednego i osamotnionego, któremu możemy okazać swe wsparcie.

 2. Jurek napisał(a):

  Droga Pani Ewo,
  Znane są problemy osób o imionach Ewa i Adam ze zorganizowaniem przyjęcia imieninowego w tym dniu. Wigilia Bożego Narodzenia gromadzi ich znajomych wśród swoich Rodzin.
  Nie znaczy to wcale, że o drogich solenizantach przyjaciele nie pamiętają.
  Od Ewy i Adama i ich pobytu w Raju wszystko się zaczęło.
  Od Wandy Rutkiewicz natomiast zaczęło się Pani pisanie książek oczekiwanych również w Warszawie, bo wątki podhalańskie i warszawskie łączą się w losach wielu osób.
  Z oczekiwaniem na kolejną Pani piękną książkę z najlepszymi życzeniami
  Jurek

 3. Alicja napisał(a):

  Panie Jurku, pięknie Pan to ujął…
  Z mojej strony składam Pani Ewie najserdeczniejsze życzenia imieninowe i życzę wspaniałych Świąt, takich, jakie Pani sobie wymarzyła. Wszystkiego dobrego i dużo zdrowia!

 4. ewa napisał(a):

  Pani Alicjo i Panie Jurku, dziękuję za pamięć imieninową i świąteczną. W Zakopanem dziś posypało na biało i lekko przymroziło. W wigilię rano odebrałam telefon i usłyszałam dźwięki kolędy wygrywanej „na żywo” na skrzypkach. Słuchałam zdumiona, a po chwili usłyszałam głos Jaśka Karpiela Bułecki, życzącego mi imieninowo i świątecznie. Muszą Państwo przyznać, że to wspaniały prezent! Jaśka cenię bardzo jako muzyka, architekta i niestrudzonego obrońcę podhalańskiego folkloru, tego najprawdziwszego i najpiękniejszego. Na stronie UM Zakopane (www.zakopane.eu) wraz z życzeniami, dołączonymi do obrazka na szkle malowanego Pani Eweliny Pęksowej mogą Państwo posłuchać kolędy Zbigniewa Preisnera, w wykonaniu kapeli Zakopiany, kierowanej przez Jaśka Karpiela Bułeckę. Raz jeszcze dziękuję i zaraz po Nowym Roku zabieram się ostro za pisanie.

 5. domi napisał(a):

  Do zyczen imieninowo swiatecznych dalacza sie twoja Niedziela.Mialam do Ciebie dzwonic po obiedzie, nie zdazylam wypic kawy i zaczeli sie goscie. Teraz cisza, wszystkie moje dzieci spia (moja mama, moj maz i moja corka oraz oczywiscie kotka Gina) a ja chwilke siadlam. Pieknie sie zrobilo tak swiatecznie, choinka na tarasie osniezona czekam na ciebie Ewuniu z przyjeciem urodzinowo-imieninowo-swiatecznym.

Dodaj odpowiedź