Woda nie dla wszystkich

Dziś, w Światowym Dniu Wody,  w wiadomościach porannych radiowej Dwójki  usłyszałam informację zwalającą z nóg – codziennie z braku wody umiera na całym świecie 6 tysięcy dzieci. O tym, że woda to życie, wiedzą wszyscy, tyle że na co dzień świadomość ta nie jest zbyt oczywista. Cieknące krany, potoki górskie traktowane jak wysypiska, samochody pucowane pod obfitymi strumieniami wody z detergentami  i niefrasobliwość użytkowników wody w gospodarstwach domowych to zaledwie ułamek naszych grzechów powszednich. Będę o tym pamietać przy każdym odkręceniu kurka z wodą.

Według danych Polskie j Akcji Humanitarnej niemal co ósmy mieszkaniec Ziemi cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody. Tylko 3 procent ludzi dotkniętych niedostatkiem wody żyje w Europie, 53 procent pochodzi z Azji, 38 procent z Afryki. Mimo że zbiorniki wodne zajmują 71 procent powierzchni globu, jedynie 2,5 procent światowych zasobów wody to woda słodka, a mniej niż 1 procent to woda pitna. Doceniając wagę tego problemu dla przszłości świata , Zgromadzenie Ogólne ONZ 28 czerwca 2010 roku przyjęło rezolucję, w której dostęp do czystej wody i sanitariatów uznano za prawo człowieka. Warto podkreślić, że bez zapewnienia ludziom dostępu do czystej wody wiele praw człowieka nie może być realizowanych

Światowy Dzień Wody (World Water Day) został ustanowiony 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Narodowe ONZ, podczas konferencji w Rio de Janeiro.Powodem rezolucji był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Corocznie Światowy Dzień obchodzony jest 22 marca, pod  hasłem zwracającym uwagę na najpoważniejsze problemy wynikające z niedoboru wody.. W tym roku obchodzimy Światowy Dzień Wody pod hasłem „Water for cities”  („Woda dla miast. Odpowiadając na miejskie wyzwania”).

 

3 komentarze

 1. Jurek napisał(a):

  Najbardziej doświadczeni brakiem wody są mieszkańcy Sudanu.
  Polska Akcja Humanitarna kierowana przez Janinę Ochojską prowadzi zbiórki pieniędzy, które przesylane są do Sudanu z przeznaczeniem na poprawienie zaopatrzenia w wodę.
  Szczegóły tej akcji omówione są na stronie http://www.pah.org.pl
  Pamiętam z lektury "W pustyni i w puszczy" powieści Henryka Sienkiewicza  podroż przez sudańską pustynię porwanych dzieci 14 letniego Stasia Tarkowskiego i 8 letniej Nelly Rawlinson.
   

 2. Jurek napisał(a):

  Naprawiając różne stare komputery korzystam z dobrodziejstw prac pioniera informatyki Johna von Neumanna, ktory jako standard narzucil budowie komputerow "architekturę von Neumanna."
  Pomysl jego nie wiązal się z nową technologią budowy elementow komputerowych, która zawsze jak burza rewolucjonizuje budowę komputerów.
  Po prostu postanowil uprościć życie użytkownikom komputerow.
  Zauważyl, że kody rozkazów programu maszynowego oraz dane służące dla obliczeń dla tych programów powinny być zapisywane we współnej pamięci i jednostka centralna poprzez instrukcje w programie powinna rozróżniać czy  pobrana komorka pamięci zawiera rozkaz czy dane.
  Przed jego odkryciem, przygotowanie programu dla maszyny bylo bardzo skomplikowane i wymagało żmudnego wprowadzania do pamięci kodow maszynowych i danych ustawianych na skomplikowanych przelącznikach mechanicznych i na kółkach z cyferkami.
  Inspiracją dla jego odkrycia byly programy przewidywania pogody nad ktorymi pracował. W tych programach dość krotka identyczna  sekwencje rozkazów musiala być wykonywane tysiące razy dla różnych danych.
  W starym systemie trzeba bylo wprowadzić do komputera ten krotki program wiele tysięcy razy .
  Wedlug jego pomyslu program wprowadzano tylko raz , i byl on automatycznie modyfikowany w komputerze aby pracowal po kolei nad wszystkimi danymi, .
  Przy prognozowaniu pogody według Programu Meteorologicznego von Neumanna, bardzo ważna byla szybkość z jaką byly prowadzone obliczenia .Obliczenia nie mogly trwać dłużej niż jedną dobę, bo po tym czasie warunki początkowe na ktorych opierano cykl obliczeń byly już nieaktualne. Pierwsza numeryczna prognoza pogody byla opracowana w 1950 r. w USA . Warunki początkowe do obliczeń wzięto z obserwacji prowadzonych na terenie Ameryki Północnej.
   Po przeprowadzeniu pierwszej prognozy pogody , zastanawiano się nad źrodlami sukcesu tych prac. Niewątpliwie pieniądze stanowily ważny element stymulujący te prace.
  Poruszono rownież ważność prac Johna von Neumanna i to że pieniądze nie mają żadnego znaczenia jeżeli chodzi o zjawisko tak ulotne i przychodzące niezwykle rzadko jakim jest rodzenie się geniuszy.
  Urodzony w 1903 roku w Budapeszcie w rodzinie żydowskiej John von Neumann od dziecka przejawial niezwykle uzdolnienia .
  W latach trzydziestych z obawy przed Hitlerem wyjechal z Niemiec do USA i tam prowadzil swe prace.
  Jest jednym z najwybitniejszych matematykow XX w. o niezwykle rożnorodnym dorobku naukowym.
   
   
  .
   

 3. Jurek napisał(a):

  Od wielu wieków ludzie interesowali się przewidywaniem pogody. Początkowo starano się przewidzieć pogodę z obserwacji zachowania zwierząt, z terminu przylotu ptaków, z takich subiektywnych odczuć jak bóle w stawach , migreny.
  Prognozy pogody były istotne dla zaplanowania upraw roślin czy dla zaplanowania terminu podroży morskiej .
  Wynalezienie przyrządów do pomiaru ciśnienia atmosferycznego, temperatury powietrza, sily wiatru spowodowaly zainteresowanie uczonych meteorologow  matematycznymi metodami analizy tych danych z chwili obecnej .
  Wielkim wyzwaniem licznych zapaleńców zafascynowanych prognozowaniem pogody stalo się wykorzystanie danych meteorologicznych z chwili obecnej do przeprowadzenia prognozy pogody na 24 godziny .
  Czas obliczeń nie mogl być zbyt dlugi , żeby  prognoza miala sens i obejmowala czas przyszlych 24 godzin.
  Lewis Richardson angielski uczony i pasjonat prognozowania pogody okolo roku 1925 opisywal w swej pracy "Miasteczko Pogody", ktore trzeba stworzyć dla opracowania prognozy 24 godzinnej.
  Dysponujący dostępnymi w tym czasie arytmometrami mechanicznymi rachmistrze w liczbie 64 tysięcy  mieli prowadzić takie obliczenia równocześnie. Dla umożliwienia im wspólnej pracy , konieczne byly telegraf, poczta pneumatyczna, sygnały świetlne synchronizujące ich pracę..
  Richardson pisał okolo roku 1925,  że bardzo odlegly jest czas,  w ktorym obliczenia konieczne do wyznaczenia pogody na 24 godziny do przodu, będzie można przeprowadzić w sposób tani i możliwy do zrealizowania w praktyce..
  Bardzo się pomylił. Wprowadzenie komputerow elektronicznych , opartych wtedy na konstrukcjach lampowych  już w roku 1950 pozwolilo na wykonanie takiej prognozy.
  Program Meteorologiczny Johna von Neumanna  pozwolil w USA w Princenton przeprowadzić w ciągu kilku minut obliczenia umożliwiające prognozę 24 godzinną.
  Nastąpila wielka symbioza matematyki z meteorologią. Pewne dzialy matematyki bardzio przydaly się w badaniach meteorologicznych. Z kolei prace meteorologow bardzo rozwinęly liczne  dzialy matematyki
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Dodaj odpowiedź