Możesz wesprzeć wyprawę, która pochowa zdobywców Broad Peak

Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski

Rodziny Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego proszą o wsparcie wyprawy na Broad Peak, której celem będzie godne pochowanie ciał zdobywców szczytu. Himalaiści zaginęli 6 marca, tuż po pierwszym w historii zimowym zdobyciu tego ośmiotysięcznika.

Himalaistów uznano za zmarłych 8 marca. Trzy dni później Jacek Berbeka, brat Macieja Berbeki, zapowiedział zorganizowanie wyprawy, której celem będzie odnalezienie ciał zdobywców Broad Peak i godne ich pochowanie. Ekspedycja ma wyruszyć na przełomie czerwca i lipca.

 

– Maciej i Tomek autentycznie, naprawdę autentycznie, kochali góry. Oni nie mogą pozostać w miejscu, gdzie będzie przechodzić dużo ludzi. Doskonale wiem, co się tam dzieje w okresie letnim. Nie mogę pozwolić na to, żeby pozostali w widocznym miejscu, dlatego że wyprawy będą cały czas ingerować, patrzeć, oglądać. Moja inicjatywa jest całkowicie rodzinno-przyjacielska. Nie jest to działalność medialna – tłumaczył Jacek Berbeka w rozmowie z naszym reporterem.

Kilka dni później, po konferencji prasowej pozostałych uczestników wyprawy na Broad Peak, podkreślał, że jego motywacja jest jeszcze większa. Jego zdaniem, relacje zdobywców szczytu Adama Bieleckiego i Artura Małka, kierownika wyprawy Krzysztofa Wielickiego oraz nadzorującego przebieg ekspedycji z kraju Artura Hajzera nie dały odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę wydarzyło się na ośmiotysięczniku. Berbeka miał później szereg wątpliwości: jak to się stało, że Tomasz Kowalski, który podobno w świetnej formie zdobył szczyt, po godzinie nie mógł zrobić kilku kroków, a najbardziej doświadczony z całej czwórki Maciej Berbeka nagle zniknął w czasie zejścia?

WIĘCEJ

 

<

2 komentarze

  1. aniela napisał(a):

    Ja rozumiem, że rodzina chciałaby mieć ich na cmentarzu, ale trzeba się zapytać co oni woleliby? Czy raczej ich wolą nie byłoby pozostanie tam co najbardziej kochali.

    Dlatego nie popieram pomysłu wyprawy zwłaszcza, że też może się skończyć czyjąś śmiercią!

  2. aniela napisał(a):

    I znów obstrukcja – a dziś Corpus Dei było, tydzień temu PKG przejęło PKL, a na blogu cisza, że aż w uszach dzwoni.

Dodaj odpowiedź