Wczesne prace Tadeusza Brzozowskiego w galerii sztuki współczesnej GIZA

Tadeusz Brzozowski, „Trzy akty”, 1940, kredki, ołówek, wymiary, 18×21 cm, sygnowany na odwrocie: T.Brzozowski

Przesyłka z Galerii GIZA: dwie wczesne prace Tadeusza Brzozowskiego, wybitnego klasyka polskiej sztuki współczesnej.

Tadeusz Brzozowski, jeden z najwybitniejszych artystów europejskich, urodził się 1 XI 1918 r. we Lwowie. Po studiach na ASP w Krakowie współtworzył plastyczną Grupę Krakowską, w czasie okupacji i bezpośrednio po wojnie był związany z Teatrem Kantora, następnie uczył rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. 

W Zakopanem mieszkał na stałe od 1954 r., pracując najpierw jako nauczyciel (1954 -1969), a potem także jako dyrektor (1959 -1961) Liceum Technik Plastycznych. Pełnił też funkcje profesorskie w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu (do 1979 r.) i ASP w Krakowie (1979-1981).

Uprawiał malarstwo, grafikę, projektował tkaniny artystyczne. Kilkakrotnie projektował wnętrza kościołów, a także scenografię teatralną (do "Szalonej lokomotywy" Witkacego w Teatrze im. H. Modrzejewskiej i do sztuki Calderona "Wielki teatr świata" w Teatrze im. St. I. Witkiewicza). Był wybitnym melomanem i należał do najwierniejszych słuchaczy wszystkich zakopiańskich koncertów.

W Zakopanem był postacią bardzo znaną, charakterystyczną i niezwykle lubianą. Ceniono go również w środowiskach plastycznych na całym świecie,  jego prace pokazywano na wystawach w niemal wszystkich krajach europejskich, a także w Brazylii, Japonii, Kanadzie, na Kubie, w Urugwaju i USA. 

Dzieła Brzozowskiego znajdują się w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, w muzeach narodowych Polski i w Holandii, Francji, Jugosławii, RFN, Włoszech, Watykanie i USA. W latach 1945-1983 należał do ZPAP i pełnił w tej organizacje rozmaite funkcje, zarówno w Oddziale zakopiańskim, jak i w Zarządzie Głównym. Bywał też przewodniczącym jury zakopiańskiego Przeglądu Filmów o Sztuce. Zmarł nagle w Rzymie 13 IV 1987 r., podczas międzynarodowego pleneru malarskiego.

KONTAKT:
http://www.galeriagiza.pl/ 

galeria@galeriagiza.pl

tel.+48/32/62 51 155, 500 854 053

 

Dodaj odpowiedź