„Konstytucja jest zwornikiem systemu prawa”

Jan Matejko, Konstytucja 3 Maja 1791 (1891 r.)

W 226. rocznicę uchwalenia przez polski sejm ustawy zasadniczej, czyli pierwszej konstytucji w Europie, drugiej na świecie (po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej), nachodzą mnie niewesołe refleksje. W ciągu 26 lat życia, może w niedoskonałej, ale wolnej Polsce, w najczarniejszych przewidywaniach nie przychodził mi do głowy scenariusz, realizowany obecnie przez PIS, zmierzający do odebrania społeczeństwu podmiotowości poprzez zmiany w konstytucji.

Profesor Ewa Łętowska 23 kwietnia 2016 roku, podczas spotkania w lubelskim Klubie Obywatelskim powiedziała: Konstytucja jest zwornikiem systemu prawa i ma promieniować na całość systemu. Próby zmiany ustroju konstytucyjnego bez zmiany Konstytucji to wyjście poza ramy tego, co przystoi praworządnemu państwu.

Cytat pochodzi z publikacji "Kluby Obywatelskie. Dyskusja o Polsce", co do której miałam pretensje na FB, że wśród czterdziestu znakomitych dyskutujących są tylko dwie panie. Mimo to muszę podkreślić wagę tej dyskusji, wciąż prowadzonej w różnych miastach Polski, na spotkaniach organizowanych przez Kluby Obywatelskie.

Tylko czy dyskutując, obronimy demokrację, zagrożoną przez demokratycznie (o paradoksie!) wybraną władzę? Czy zdążymy przed następnymi wyborami przekonać niezdecydowanych, olewających, twierdzących, że nie interesują się polityką?

Patrzę na filmy i zdjęcia z marszu ONR-u ulicami mojego rodzinnego miasta, patrzę na starszego pana, chcącego przeciwstawić się tej fali nienawiści, brutalnie potraktowanego przez policję (powinnam napisać "przez następców ZOMO"), czytam wpis jakiegoś internauty "Warszawa wam tego nie zapomni" i coraz bardziej boję się.

Wbrew temu wszystkiemu chcę wierzyć, że nie tylko Warszawa nie zapomni hańby, jaką na nasz kraj sprowadzili politycy i wyborcy PIS-u…

 

KONSTYTUCJA 3 MAJA

OBRAZ JANA MATEJKI

 

Dodaj odpowiedź