Metafizyczne rozmyślania przy gotowaniu jajek

Po wielokrotnie ponawianych próbach ugotowania jajek na miękko, tak jak najbardziej lubię (nie mogą wylewać się ze skorupki, ani też być o krok od jajek całkiem na twardo), postanowiłam wykorzystać prezent od Piotra Starzewskiego, wnuka Edmunda Strążyskiego. Piotr jest chemikiem z paroma tytułami naukowymi i mieszka w Lyonie.

Wiele lat temu witaliśmy wspólnie Nowy Rok w Edmarowie, domu jego dziadka, a teraz, od 1997 również naszym. Jednym z noworocznych prezentów od Piotra była miniaturowa klepsydra, dzięki której jajka zawsze są ugotowane jak należy. Tak przynajmniej zapewniał Piotr. Potem ja ze względów na problemy związane z opieką nad Mamą przeniosłam się na górę, a klepsydra została na dole. 

Od kilku dni jest już na górze, ładnie wyglądając na półce, ale dopiero dziś została użyta zgodnie z przeznaczeniem. Rzeczywiście, Piotr miał rację, jajeczka wyszły tip top. Jednak obserwowanie wolno przesypującego się, bardzo drobnego piasku, nasunęło mi myśli zgoła nie kulinarne. 

Przypomnialam sobie stare, zwłaszcza holenderskie malarstwo, martwe natury, na których klepsydra spełnia funkcję symbliczną. Przypomina o upływie czasu i zdaje się powtarzać: Memento mori. Stąd też zapewne nazwa ogłoszeń o czyjejś śmierci i dacie pogrzebu. Brr! 

Należy też wspomnieć o bardzo pieknym i najbardziej tajemniczym, jak utrzymują historycy sztuki, portrecie króla Stanisława Augusta. Jego autorem jest Marcello Bacciarelli. Wieloznaczność, jaką wprowadza klepsydra, do dziś pobudza wyobraźnię widza, każąc zastanowić się nad ukrytymi treściami…

Dzień świąteczny, słoneczny, ogród pięknie zarośnięty niecierpkami wyższymi ode mnie, klepsydra prezentem od kogoś bardzo bliskiego, po cóż więc zadręczać się eschatologicznymi skojarzeniami? Czy nie lepiej zamiast Memento mori powtarzać sobie Carpe diem? Tym bardziej, że jutro czeka Dolina Białej Wody!

PS Sobota, 19 sierpnia 2017

Dziekuję Panu Jurkowi Słomczyńskiemu z Warszawy za link do bardzo ciekawego tekstu o mierzeniu czasu: http://www.agh.edu.pl/info/article/jak-zmierzyc-czas-czyli-co-nam-tutaj-drga-felieton/

 

Dodaj odpowiedź